dolů

ZADÁNÍ

Manželský pár, pro který jsme již v minulosti pracovali, nás znovu oslovil s požadavkem na vybudování zimní zahrady. V průběhu diskuzí a přípravných skic jsme vytvořili dvě varianty. První respektovala jejich zadání i dodržení požadovaného tvarosloví, které mělo pouze navazovat na dům, jenž byl před několika lety rekonstruován. Druhá varianta byla pouze skica řešení, které by se pro daný účel líbilo nám. Soudobé, lineární a hlavně nadčasové. Majitelé vybrali jednohlasně konzervativní variantu A, a my začali (trochu neradi) zpracovávat projekt. Po týdnu zvoní telefon – změna, naprojektujte, prosím, variantu B – vaše řešení, to nevadí, že shodíte celé 2. NP, jsme připraveni na vše. Krásná zpráva.

 

POPIS

Jednopatrový dům v řadové zástavbě měl čelní fasádu podél uliční čáry a do atria v zadní části domu vybíhala z domu garáž, která na sobě nesla prostor otevřené terasy. Ve stejném nadzemním podlaží byla tato terasa napojena dveřmi na prostor schodišťové haly s obývákem. V druhé části 2. NP se nacházela ložnice manželů a dva dětské pokoje. Celý dům měl klasickou sedlovou střechu, která logicky omezovala celý tento podkrovní prostor.

Došlo k odbourání celé konstrukce terasy a demolici zadní obvodové zdi domu v úrovni 2. NP. Získali jsme tak možnost rozšířit strop garáže tak, aby kolem nově vzniklé zimní zahrady tvořil terasu ve tvaru L. Znovuvyzděním zadní obvodové stěny domu s navýšením jsme tak mohli ze sedla vést úhel krokví pod menším úhlem a získat mnohem větší prostor v manželské ložnici a nově vytvořené šatně. Podařilo se nám najít také místo na koupelnu s toaletou. Obývák a oba dětské pokoje zůstaly směrem do ulice beze změny.

Celá zimní zahrada, resp. její provedení, udávala také směr, jakým se ubírala rekonstrukce interiéru 2. NP, i celý venkovní plášť domu. Obrys zimní zahrady tvoří velkorysé pilíře obložené dokola přírodním kamenem, který prostupuje i do schodišťové haly, a který své místo našel i na obkladu uliční fasády. Spolu s betonovou stěrkou, kterou najdeme v interiéru i na celé fasádě domu, tak naplňujeme naši filozofii o unifikaci použitých materiálů vně i uvnitř. Na pilíře naléhají rámy velkých posuvných oken, které půdorys zahrady uzavírají. Záměrně jsme volili okna v maximální možné velikosti, která umožňuje v letních měsících dokonalé propojení s exteriérem. Do pultové střechy, která zimní zahradu zastřešuje, jsme osadili střešní okna, abychom ještě zvýšili prosvětlení interiéru.

Velkou raritou tohoto interiéru je otevřené ohniště, které si majitel přál. S pasíři jsme vymysleli sopouch, který se podle potřeby dá svisle posunovat. Celý interiér je kolem tohoto prvku orientován. Zahradu jsme ještě v rámci nábytku doplnili vestavným uzavíratelným barem s kuchyňkou a pohodlnou sedací soupravou. Když si potom na závěr pan majitel přinesl zbrusu nový gramofon a doutník, bylo jasné, že se nám rekonstrukce podařila.

Výkresy

Napište nám, zavolejte, nebo se zastavte na kávu.

atelier@behaldesign.cz | 777 590 005